پایگاه خبری تحلیلی صنایع دستی، فرهنگ و هنر

اعتلای صنایع دستی با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها

اعتلای صنایع دستی با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها

تفاهم نامه همکاری و حمایت های متقابل معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی و دانشگاه هنر با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، غلامرضا اکرمی رئیس دانشگاه هنر و جمعی از مدیران و مسئولان دو حوزه در محل معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور به امضا رسید.

%d8%b5%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%b9_%d8%af%d8%b3%d8%aa%db%8c

به گزارش کیمیا رسانه، به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در مراسم امضاء تفاهم نامه میان معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و دانشگاه هنر افزود: دانشگاهها در حال تربیت نیروهای جوان هستند. دانشگاهها می توانند نیازهای ما را برطرف سازند به ویژه پس از مسئله پسا برجام متوجه شدیم که چقدر از بازارها و فرصت های صنایع دستی را در این مدت از دست داده ایم و به نوعی عقب افتاده ایم و باید به روز شویم و هیچ جایی چون دانشگاه نمی تواند در این زمینه به ما کمک کند، بدون دانشگاه نمی توانیم موفق شویم .

وی تصریح کرد:  کم کم داریم به سمت ایجاد ارتباط و بهینه ساختن ارتباط با دانشگاه ها می رویم. قرار است با همه دانشگاهها همکاری کنیم ، با هر دانشگاهی به صورتی ویژه و خاص خودش همکاری  می کنیم و با هر دانشگاهی در حوزه ای که برای آن تعریف شده است همکاری خواهیم داشت تا از این طریق بتوان نیازهای حوزه را از طریق همکاری با دانشگاههای مختلف مرتفع کرد.دوران گذر و عمومی گرایی در دانشگاهها فرارسیده است. باید بتوان از ظرفیت دانشگاهها به نحو بهینه استفاده کرد.

نامور مطلق ضمن تاکید بر این همکاری های دوجانبه افزود: امیدواریم که دانشگاه هنر نیز به ما کمک کند تا آینده ای درخشان و خوب را برای جوانان کشورمان فراهم سازیم تا بیش از پیش با فرهنگ و پیشینه تاریخی و هنری کشورمان آشنا شوند.

وی افزود: در راستای این همکاری ها نیز می توان چند کارگروه برای همکاری های دو مرکز تعریف کرد تا بتوانیم از این طریق به همکاری های دو طرفه ادامه داد.

معاون صنایع دستی کشور تاکید کرد: به زودی در آذر ماه در معاونت صنایع دستی کشور گردهمایی دانش آموختگان برگزار می شود،  فارغ التحصیلان صنایع دستی در این گردهمایی حضور یافته و در جریان اتفاقات و فرصت های جدید در این حوزه قرار می گیرند.

وی همچنین تاکید کرد: امیدواریم با همکاری دانشگاه هنر نیز گردهمایی اساتید هنر را هم داشته باشیم تا اساتید صنایع دستی و هنر را هم در جریان اتفاقات و نوآوری های حوزه صنایع دستی بگذاریم تا با هدایت این اساتید آینده رشته های صنایع دستی رو به رونق بگذارد.

وی تاکید کرد: در راستای نمایشگاه های ترویجی که در محل سازمان برگزار می شود باید نمایشگاهی از آثار هنر آموزان و دانش آموختگان صنایع دستی دانشگاه هنر نیزداشته باشیم تا هم این جوانان و هنرهایشان دیده شوند و هم رویکردهای جدیدی برایشان ایجاد شود.

دکترغلامرضا اکرمی رئیس دانشگاه هنر نیز در ادامه این مراسم افزود: سازمان میراث فرهنگی یکی از سازمان های مهم و ارزشمند کشور است. بسیار خوشحالیم که این تفاهم نامه میان دو مرکز دانشگاه و سازمان انجام می شود. تفاهم این دو ارگان می تواند نتایج خوبی را برای فرهنگ و علم  ما داشته باشد.وظیفه ما در دانشگاه تربیت نیروی انسانی است که امیدوارم که با کمک شما بتوانیم نیروهای مجربی را تربیت کنیم.

وی افزود: صنایع دستی در کشور ما بسیار وسعت دارد و در واقع جزیی از زندگی ماست که باید برای آن بسیار ارزش و اهمیت بسیارقائل بود.

وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم در حوزه آموزش، تربیت و تولید صنایع دستی از طریق همکاری دو ارگان دانشگاه هنر و معاونت صنایع دستی بتوانیم قدمی در راه اعتلای فرهنگ و هنر کشورمان برداریم و بتوانیم به ابعاد این تفاهم نامه ها فعلیت بیشتری ببخشیم.

گفتنی است، این تفاهم نامه به منظور همکاری و حمایت متقابل طرفین در جهت تقویت ، توسعه و ارتقاء صنایع دستی و هنرهای ستی کشور در زمینه های علمی، آموزشی ، پژوهشی و تحقیقاتی و به منظور رفع نیازهای علمی در حوزه صنایع دستی و توانمند سازی فراگیران با هدف افزایش ظرفیتهای اشتغال و توسعه کارآفرینی، در سطح کشور منعقد شد.