پایگاه خبری تحلیلی صنایع دستی، فرهنگ و هنر

نامه فعالان صنایع دستی به رئیس جمهور

نامه فعالان صنایع دستی به رئیس جمهور
دبیرخانه تشکل‌های غیردولتی صنایع دستی درباره تغییر مدیرت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نامه ای سرگشاده به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران نوشتند.
به گزارش کیمیا رسانه، به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، دبیرخانه تشکل های صنایع دستی کشور در متن این نامه ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و حمایت های ایشان در عرصه صنایع دستی و انجام رخدادها و تحولات بزرگ و نیز دستیابی به موفقیت های چشمگیر در این حوزه آورده است.
 
%d8%b5%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%b9-%d8%af%d8%b3%d8%aa%db%8c

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با تقدیم سلام و احترام؛

همانگونه که مستحضرید عرصه فرهنگ تعیین کننده ترین ویژگی ایران اسلامی است و همواره از آن به مثابه مزیت اصلی کشور یاد می‌شود. در این میان حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از مهمترین بخش های فرهنگی کشور محسوب می‌گردد و کلید حل بسیاری از مشکلات و چالش‌هایی چون اشتغال و رشد اقتصادی در آن نهفته است.

مقوله‌ای که در دنیای امروز، با عنوان صنایع خلاق کشورها بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و برای رشد آن برنامه‌ریزی‌های فراوانی صورت می‌دهند. بحمدالله تلاش‌های انجام شده در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت تدبیر و امید، موثر و کارساز بود و تلاش‌های آقایان دکتر محمد علی نجفی و مسعود سلطانی فر ریاست و نیز مجموعه معاونان این سازمان شایسته تقدیر و تشکر است.

با عنایت به تغییرات احتمالی در مدیریت این سازمان اشاره به برخی نکات برای استمرار برنامه ها و رشد فعالیت های آن، ضروری به نظر می‌رسد.

ریاست این سازمان فرهنگی می بایست با رعایت اعتدال – که از شعارهای اصلی دولت تدبیر و امید بود- در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مدیریت بپردازد و از داشتن رویکرد بخشی نگری خودداری نماید. چراکه تنها در این وضعیت می توان انتظار داشت ظرفیت های بزرگ نهفته در آن به فعلیت برسد.

همچنین اینکه داشتن آگاهی و شناخت کافی نسبت به ماهیت این سازمان و فعالیت های اجرایی آن، امری مهم و تعیین کننده است که ریاست جدید این سازمان می بایست واجد این خصوصیت باشد.

تردیدی نیست که عرصه صنایع دستی به سبب داشتن ظرفیت های اقتصادی و اشتغال زایی عظیم و نقش تعیین کننده در معرفی و احیای هویت اسلامی ایرانی این مرز و بوم و جایگاه آن در اقتصاد مقاومتی فرصت ارزنده‌ای است که در صورت حمایت و توجه بیشتر خواهد توانست نقش مهمی در توسعه کشور عهده دار باشد.

فعالان این حوزه انتظار دارند با تدبیر دولتمردان، زمینه های مناسب و مساعد برای توسعه فعالیت های شان مهیا گردد. در پایان باید افزود جامعه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی ایران امیدوار است که ریاست محترم جمهور، با نگاه به شاخص ها و نه اشخاص و نیز با عنایت به ظرفیت های انسانی موجود در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به انتصاب رئیس جدید این سازمان دست بزند.