پایگاه خبری تحلیلی صنایع دستی، فرهنگ و هنر

جام پر کن ساقیا، عید ولای مرتضی(ع) است

جام پر کن ساقیا، عید ولای مرتضی(ع) است
در سال دهم هجری زمانی که حضرت رسول اکرم(ص) از آخرین مناسک حج (حجه الوداع) باز می گشتند به اذن خداوند در محلی به نام غدیر توقف فرموده و ضمن جمع کردن تمامی مسلمین حاضر در مراسم حج، پس از خطبه غرا حضرت امیرالمومنین علی(ع) را به عنوان ولی و مولای امت اسلام معرفی و تاکید فرمودند حاضران به غایبان، پدران به فرزندان گفته و این روایت غدیر را نسل در نسل تا روز قیامت ادامه دهید.
این روز مبارک که مقارن با 18 ذی الحجه می باشد را عیدغدیر نامیده و هرساله به شکرانه ولایت و امامت امیرالمومنین و ابناء المعصومین(علیهم السلام) مراسم جشن و شُکرگزاری ویژه ای برگزار می شود. سه شنبه 30 شهریور 1395 روز عید سعید غدیر است که در ادامه مطلب به برخی مراسم این عید بزرگ اشاره شده است.

مراسم عید غدیر 95 

مراسم عید غدیر 95 در کجا برگزار می شود؟


اجتماع بزرگ غدیر در میدان ۱۳ آبان تهران
چهارمین اجتماع بزرگ فدائیان حضرت زنیب(س) و حضرت رقیه (س) و حرکت دسته هزاران نفری بزرگداشت عید غدیرخم در تهران برگزار می‌شود.
این مراسم به همت هیات روضه الزینب سلام الله علیها و همزمان با بزرگترین عید شیعیان، عید غدیر خم، با عنوان دسته شادی و اجتماع بزرگ فدائیان دو بانوی دمشق، در میدان سیزده آبانِ خیابان پیروزی تهران برگزار می‌شود.
حرکت دسته‌ شادی ساعت 16 از خیابان پیروزی خیابان نبرد، کوچه شهید خالقی مسجد شاهزاده علی‌اصغر(ع) به سمت میدان سیزده آبان آغاز می‌شود.
فدائیان دو بانوی دمشق نیز ساعت 17:30 در میدان سیزده آبان جمع می‌شوند.
همچنین مراسم سمنو پزان حضرت زهرا سلام‌الله علیها دوشنبه و سه‌شنبه، 29 و 30 شهریور در میدان سیزده آبان برقرار است.
برگزاری ۱۲۰۰ جشن ولایت در مساجد و بوستان‌های پایتخت
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از برگزاری 1200 جشن ولایت در مساجد و بوستانهای پایتخت خبر داد وگفت: در ایام دهه ولایت تمامی مساجد، بوستان ها و مراکز فرهنگی شهر با برنامه های متنوع ˝غدیر عید آسمانی˝ میزبان شهروندان خواهند بود و 22 نقطه شهر تهران نیز در شب عید سعید غدیر نورافشانی می شود.
مجتبی عبداللهی ضمن تشریح برنامه های دهه ولایت اظهار داشت: همزمان با فرا رسیدن ایام نورانی دهه ولایت شهرداری تهران با بهره مندی از تمام ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی نسبت به اجرای ویژه برنامه های این دهه اقدام کرده است.
وی افزود: طی این دهه برنامه های مختلفی را در راستای معرفی عید سعید غدیر به عنوان عید همه‌ی مسلمانان و محور وحدت اسلامی، ارتقای نشاط معنوی و اجتماعی شهروندان با پاسداشت اعیاد اسلامی، تعظیم شعائر اسلامی با محوریت دهه ولایت (عید قربان تا عید غدیر)، معرفی مولفه‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی با محوریت آموزه های مکتب علوی، گسترش و عمق بخشی به فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مرتبط با سیره و سنت ائمه اطهار علیهم السلام پیش بینی کرده ایم.
به گفته عبداللهی این برنامه ها با تاکید بر روح ولایت به عنوان عامل وحدت مسلمین، معرفی عید سعید غدیر به عنوان عید الله اکبر، عید اخوت و برادری، عمق بخشی به معارف علوی (ع) و فاطمی (س)، گونه شناسی سبک زندگی از منظر امیرالمومنین (ع) و معرفی آن به نسل امروز و پاسخگویی به شبهات نسل جوان اجرا می شود.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تاکید کرد: مدیریت شهری تهران برنامه های دهه ولایت را در قالب فضاسازی شهر تهران، ویژه برنامه های استقبال از دهه ی ولایت، جشن های سراسری و مردمی دهه ولایت، تجلیل و تکریم سادات ، برنامه های نمایشگاهی و تجسمی، مسابقات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و محصولات فرهنگی ویژه دهه ولایت اجرا خواهد کرد.
وی با اشاره به ویژه برنامه های استقبال از دهه ولایت گفت: دعای روح بخش عرفه در روز نهم ذی الحجه با عنوان «عطر نیایش» در 1200 مسجد شهر، گلزار شهدای بهشت زهرا (س)، پایانه ها و… با محوریت جشنواره دعا و نیایش شمسه، مناطق 22 گانه، مرکز فعالیتهای دینی، سازمان بهشت زهرا (س)، سازمان پایانه ها و پارک سوارها طنین انداز می شود.
عبداللهی از نورافشانی 22 نقطه اصلی شهر تهران در شب عید سعید غدیر با اطلاع رسانی قبلی به عموم شهروندان خبر داد و افزود: همایش غدیرپژوهان برای تجلیل از پیشکسوتان و تشکل‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌ی فرهنگ غدیر 28 شهریورماه در ایوان شمس برگزار می شود.
وی با اشاره به تولید محصولات و خدمات فرهنگی به مناسبت دهه ولایت اظهار کرد: به همت اداره کل فرهنگی شهرداری تهران فراخوان آثار و ایده های برتر برای پاسداشت عید سعید غدیر، داستان کوتاه و بلند، گرافیک، شعر و خوشنویسی، پوستر طراحی و انتشار پوستر فاخر غدیر خم با محوریت امیرالمومنین علی(ع) ، انتشار آلبوم صوتی غدیر خم با قطعات سخنرانی و مولودی های مذهبی و انتشار کتاب اشعار فاخر و برگزیده در مورد عید سعید غدیر و مقام و منزلت امیرالمومنین علی(ع) انجام شده است.
وی خاطرنشان ساخت: همچنین سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ضمن اعطای هدیه به کودکان 53 محله در نقاط محروم در روز عید غدیر، تولید و توزیع محصولات فرهنگی و هنری مرتبط با ایام را با عنوان کلی "در امتداد ولایت" در دستور کار خود قرار داده است.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از جشن های سراسری ولایت و امامت (عید برادری) در مساجد و بوستان های شهر تهران از جمله بوستان ولایت، دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان پلیس، اراضی عباس آباد، برج میلاد، بوستان ملت، میدان امام حسین (ع)، میدان مشق ، شهرری، باغ موزه دفاع مقدس، باغ موزه قصر، بوستان پرواز و .. خبر داد و گفت: این جشن ها در قالب سخنرانی، مولودی خوانی، پذیرایی و بسته های فرهنگی و اجرای مسابقات متنوع به صورت سراسری در مناطق 22 گانه اجرا می شود.
به گفته عبداللهی برگزاری کارگاه و نمایش آثارخلق شده با موضوع غدیر و ولایت در باغ موزه قصر، همایش پیاده روی ویژه خانواده ها، مراسم تجلیل از مدال آوران در دهه ولایت، فراخوان جشنواره عکس و پوستر غدیر و اکران طرح های برگزیده، اجرای ورزش زورخانه ای در 22 بوستان منتخب، المپیادهای ورزشی در رشته های مختلف، زنگ ورزش، جشنواره بازی های رایانه ای و بازی های کودکانه، بومی و محلی نیز از دیگر برنامه های این دهه به شمار می رود.


برگزاری اجتماع غدیریون در 25 نقطه تهران
عبدالهی از برگزاری اجتماع غدیریون ( بیعت با ولایت) در 25 نقطه تهران با هماهنگی نواحی مقاومت بسیج ، برگزاری جشن های بزرگ ولایت در باغ موزه قصر، برج میلاد، پایانه های مسافربری، مترو، مراکز آتش نشانی، بوستان حضرت ابراهیم (ع)، به همراه جشن تکریم بانوان سیده و سادات سر پرست خانوار و فرزندانشان در برج میلاد را از دیگر برنامه های سراسری ولایت و امامت عنوان کرد.
عبداللهی با اشاره به تجلیل و تکریم خانواده سادات محلات شهر تهران گفت: در این راستا برنامه هایی چون بازدید و تجلیل از خانواده معظم شهدای سادات، اعطای هدیه به مسافران سادات در روز عید غدیر، پخش صوتی سرودهای مذهبی در ایستگاه های منتخب مترو، برگزاری مراسم تجلیل از مدال آوران در دهه ولایت و اهدای بسته فرهنگی ویژه سادات شهر تهران در سطح محلات 354 گانه اجرا می شود.
به گفته معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، به مناسبت دهه ولایت، آذین بندی 40 میدان اصلی سطح شهر بصورت ویژه، ایجاد تونل و دالان های نوری، باغ نور و خیابان فانوس، طاق نصرت ، نصب پرچم های عمومی در رنگهای سبــز و فیروزه ای با شعار "حیدر امیرالمومنین"در میادین و معابر، اکران طرحها و جملات فرهنگی، تندیس و انواع حجم در سطح شهر به مناسبت روز عرفه- نیایش و اعیاد سعید قربان وغدیرخم از سوی سازمان زیباسازی شهرداری تهران انجام می شود.
وی از اجرای برنامه های ایستگاهی، نمایشگاهی، کارگاهی و تجسمی با عنوان «جلوه توحید و ولایت » خبر داد و اذعان داشت: در این زمینه 22 نمایشگاه عکس و آثارخوشنویسی با محوریت غدیر، امامت، توحید، حج ابراهیمی در مناطق 22 گانه برگزار می شود. و در بعضی از مبادی اصلی شهر تابلوهای آثار هنری موزه ای (موزه امام علی (ع) ) در سایزهای بزرگ به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
عبداللهی خاطرنشان کرد: همچنین نمایشگاه عکس ورزش شهروندی با موضوع جوانمردی و پهلوانی و نمایشگاه عکس با محتوای مراسم حج و اعمال حاجیان از سوی سازمان ورزش و شرکت بهره برداری مترو برپا خواهد شد.
وی اذعان داشت: برج میلاد نیز با برپایی نمایشگاه آثار تجسمی سفال و نقاشی ویژه کودکان در دهه ولایت و برپایی رواق هنرهای ایرانی در سکوی دید و همچنین کارگاه آموزشی ویژه دانش آموزان پیرامون واقعه غدیر به استقبال این دهه می رود.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح نسیم بهشت گفت: پاسخگویی به مسائل شرعی و دینی شهروندان در مکان های پرتردد شهر با حضور روحانیون و برگزاری نشست های موضوعی غدیرشناسی (فلسفه غدیر، ولایت در تشیع، امام شناسی، جلوه های ولایتمداری و…) به همت اداره کل آموزشهای شهروندی، مناطق 22 گانه و سرای محلات انجام خواهد شد.
وی یادآور شد: سازمان ها و شرکت های شهرداری در طی دهه ولایت برنامه های متنوعی همچون جمع آوری و توزیع نذورات در مناطق 22گانه، اجرای طرح اطعام در بوستان بزرگ ولایت با محوریت حسینیه ها، مساجد و قرارگاه جهادی امام رضا (ع) (حداقل 100 هزار نفر در مناطق مختلف تهران با اولیت نیازمندان، ایتام و …) برپایی ایستگاه فرهنگی و اجرای ویژه برنامه در ایستگاه راه آهن جمهوری اسلامی و فرودگاه مهرآباد، ایجاد خیابان شیرینی در پیاده راه ها، راه اندازی کارناوال گل، ساخت پارک های بازی در معابر، برگزاری اردوهای جهادی درون شهری، بخش شربت و شیرینی، شکلات و اهدای گل، انتشار مطالب در رسانه ها، برپایی ایستگاه های صلواتی، نمایشگاه ها، جشنواره های مرتبط، آذین بندی و نور افشانی شهری، برگزاری مسابقات، همایش ها و کوهپیمایی هایی خواهند داشت.
ویژه برنامه دهه ولایت و عید غدیر در ایستگاه های منتخب مترو پایتخت
سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: ویژه برنامه دهه ولایت از 22 تا 30 شهریورماه در ایستگاه های منتخب مترو پایتخت برگزار می شود.
محمد بنی حسن با بیان اینکه در دهه ولایت تمام ایستگاه های مترو آذین بندی و با نصب لمینت و پوستر فضاسازی می شوند تصریح کرد: برپایی نمایشگاه عکس با موضوع امام مهربانی و بانوی کرامت و بارگذاری کلیپ با موضوع دهه کرامت در مانیتور قطارها از برنامه های دهه ولایت است.
وی در ادامه با اشاره به برپایی جشن در ایستگاه های منتخب و نمازخانه ایستگاه های مترو افزود: برگزاری ویژه برنامه در ایستگاه مصلای امام خمینی(ره)، اجرای موسیقی سنتی، سرود، مسابقه و تواشیح از دیگر برنامه هایی است که در این ایام در ایستگاه های منتخب برگزار خواهند شد.
به گفته بنی حسن ایستگاه های مترو امام خمینی (ره)، ارم سبز، دروازه دولت، شادمان و تجریش در دهه ولایت هر روزه از ساعت 15:30 الی 17:30میزبان برنامه های ویژه این دهه هستند.


برنامه «عقد اخوت» در مساجد
رئیس فرهنگسرای شهر با بیان اینکه مهم‌ترین عنصر در فرهنگ، انتقال مفاهیم دینی و اسلامی به کودکان و نوجوانان است، از برگزاری جلساتی در دهه ولایت با محوریت «تبیین ماجرای غدیر» خبر داد.
رئیس فرهنگسرای شهر با بیان اینکه مهم‌ترین عنصر در فرهنگ، انتقال مفاهیم دینی و اسلامی به کودکان و نوجوانان است، از برگزاری جلساتی در دهه ولایت با محوریت «تبیین ماجرای غدیر» خبر داد.
سید علی فاطمیان‌پور، مدیر فرهنگی هنری منطقه 12 و رئیس فرهنگسرای شهر در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان این مطلب که عمده فعالیتهای دهه ولایت در میدان امام حسین (ع) برگزار می‌شود، گفت: در شب و روز عید غدیر علاوه بر برگزاری جشنهایی مفصل با حضور مادحین اهل‌بیت (ع)، نورافشانی و پذیرایی مفصلی از عاشقان اهل‌بیت در این میدان خواهد شد که بخشی از این ویژه‌برنامه‌ها از طریق نذوراتی است که مردم متقبل شده‌اند.
وی با اعلام این خبر که در ایام غدیر 30 غرفه فرهنگی هنری در میدان امام حسین (ع) برپا خواهد شد، اظهار کرد: این غرفه‌ها به صورت تخصصی ویژه جوانان و نوجوانان جهت آشنایی با جریان غدیر است، چراکه مهم‌ترین عنصر در فرهنگ، انتقال مفاهیم دینی و اسلامی به خصوص به کودکان، نوجوانان و جوانان است که متأستفانه در این حوزه آنطور که شایسته است، کار نمی‌شود.
رئیس فرهنگسرای شهر با بیان این مطلب که در بعضی از مساجد منطقه 12 برنامه‌ای با عنوان «عقد اخوت» خواهیم داشت، یادآور شد: یکی دیگر از برنامه‌های ویژه در ایام غدیر «تقدیر از سادات» است و با توجه به اینکه این امر مورد توجه اهل‌بیت (علیهم‌السلام) است و اینکه سادات منتسب به حضرات معصومین (علیهم‌السلام) هستند، سعی می‌کنیم این موضوع را به نحوی شایسته‌تر پیگیری و پاسداری کنیم.
فاطمیان‌پور با بیان اینکه در این ایام جلساتی با محوریت «تبیین ماجرای غدیر» در مراکز فرهنگی و هنری منطقه 12 برگزار می‌شود، بیان کرد: با توجه به تلاقی هفته دفاع مقدس با دهه ولایت، ویژه برنامه‌ای را با ناحیه شهید مطهری در میدان امام حسین (ع) برگزار خواهیم کرد که علاوه بر تلفیق جشنهای ولایی، نمایشگاه‌های بزرگی جهت آشنایی نوجوانان و جوانان با هشت سال دفاع مقدس برگزار خواهد شد.


برگزاری نخستین جشنواره‌ سراسری پرده‌خوانی و نقالی «غدیر»
سرویس فرهنگی – هنری: نخستین جشنواره‌ سراسری پرده‌خوانی و نقالی «غدیر» (نقالان علوی) به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و حمایت موسسه فرهنگی تسنیم نور و نیز با دبیری کوروش زارعی، همزمان با هفته‌ امامت و ولایت (از عید سعید قربان تا عید غدیر خم) از ۲۲ تا ۲۹ شهریور امسال در تهران برگزار می‌‌شود.
در نشست رسانه‌ای نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) که به منظور تبیین برنامه‌های این رویداد برگزار شده بود، کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیر جشنواره، پرداختن به سیره امام علی(ع) را با زبان هنر برای جامعه‌ی امروز واجب و ضروری خواند و گفت: نسل جوان ما آن‌چنان که باید با سیره‌ زندگی امام اول شیعیان و فرهنگ غدیر آشنایی ندارند و تئاتر این امکان را دارد که به موضوعات و ابعادی از زندگی امام علی(ع) که تاکنون مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده، بپردازد. از این رو نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) با هدف معرفی سیره علمی، عملی، جهادی، مدیریتی و امامت امام علی(ع) به زبان هنر نقالی برگزار خواهد شد.
دبیر جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) نام امام علی‌(ع) را برکت این جشنواره دانست و افزود: در این جشنواره علاوه بر اشاعه‌ فرهنگ غدیر، برآنیم تا هنرهای پرده‌خوانی و نقالی را که از گنجینه‌های هنرهای آیینی و نمایشی ما هستند و متاسفانه در سال‌های اخیر به محاق فراموشی افتاده‌اند ، احیا کنیم.
وی استقبال خوب از فراخوان این رویداد را نشانه‌ علاقه مندی نقالان و پرده‌خوانان به حضور در مجامع و جشنواره‌های هنری بیان کرد و ادامه داد: با آن‌که امسال فرصت اندکی را برای تنظیم فراخوان این جشنواره در اختیار داشتیم اما فراخوان با گستره‌ مناسب، منتشر و به تمامی مراکز استانی ارسال شد. خوشبختانه این رویداد با استقبال بسیار خوبی از سوی هنرمندان نسل جوان و نیز پیشکسوتان پرده‌خوان و نقال روبرو شد.
زارعی، کمبود طومارهای نقالی و پرده‌خوانی را خطری جدی برای ادامه‌ حیات این گونه‌ نمایشی بیان کرد و گفت: آثاری که برای شرکت در این جشنواره به دبیرخانه ارسال شده است، ما را متوجه یک نکته مهم کرد و آن کمبود نسخه‌ها و طومار برای پرده‌خوانان و نقالان است. از این رو درصددیم تا با برگزاری نشست‌های علمی و دعوت از پیشکسوتان این هنر، طومارهای جدیدی را با موضوع سیره امام علی(ع) تولید کنیم و در اختیار نسل جوان و علاقه‌مند قرار دهیم تا در سال‌های آتی و دوره‌های بعدی این جشنواره، خوراک و شرایط تولید آثار جدید فراهم شود. متاسفانه بسیاری از جشنواره‌های موضوعی با کم‌توجهی به تولید متون نمایشی جدید برای آینده، به بن‌بست موضوعی و محتوایی رسیده‌اند و لذا در جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) برای برون رفت از این مشکل با دعوت از اساتید فن، قطعا به تولید متون جدید بهای بیشتری خواهیم داد.
این هنرمند بازیگر در ادامه‌ صحبت‌های خود به برگزاری چند بزرگداشت در آیین پایانی این جشنواره اشاره کرد و توضیح داد: در مراسم اختتامیه‌ جشنواره‌ نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) از مرشد میرزاعلی که از پیشکسوتان بنام این هنر است تجلیل به عمل خواهد آمد. همچنین از دو شهید مدافع حرم نیز تجلیل خواهد شد. شهید سیدجواد اسدی از تعزیه‌خوانان و پرده‌خوانان مازندرانی که در سوریه به مقام رفیع شهادت رسید و همچنین سردار شهید احمد غلامی که از دوستداران و علاقه‌مندان آیین‌های نمایشی بود. همچنین تندیس بلورین “مرشد ترابی” نیز به یاد این مرشد فقید طراحی شده که در آیین اختتامیه به هنرمندان اهدا خواهد شد.
در ادامه‌ این نشست رسانه‌ای، حسین عالم‌بخش؛ قائم مقام دبیر جشنواره و مدیر موسسه‌ تسنیم نور؛ به چگونگی شکل‌گیری این جشنواره اشاره کرد و گفت: موسسه تسنیم نور یکی از موسسات زیرمجموعه‌ سازمان تبلیغات اسلامی است که مجتمع فرهنگی غدیر نیز یکی از مراکز تحت نظارت آن است. در مجتمع و فرهنگسرای غدیر، ستاد مردمی بزرگداشت غدیر سال‌هاست که با برگزاری مراسم‌ها و برگزاری بازارچه‌های خیریه، دهه ولایت را جشن می‌گیرد. پیشنهاد برگزاری این جشنواره‌ نقالان علوی نیز از دو سال پیش مطرح بود،تا امسال که امکان اجرایی شدن آن با همکاری حوزه هنری فراهم شد. با طرح این پیشنهاد با جناب آقای زارعی و استقبال خوب ایشان و مجموعه‌‍ تحت مدیریت‌شان، بالاخره امسال فرصت برگزاری این جشنواره بوجود آمد.
وی افزود: در طی سال‌ها و سده‌های گذشته هنر نقالی و پرده‌خوانی با پرداختن به موضوعات دینی، مذهبی و عاشورایی با ابزار داستان‌گویی جای خود را در قلب مخاطبان باز کرد. معتقدیم باید این هنرهای کهن که برآمده از آیین‌های نمایشی و نیز فرهنگ دینی ما هستند را مورد توجه ویژه قرار داد و نگذاشت که به محاق فراموشی بروند. نقالی و پرده‌خوانی هنری کم هزینه و در عین حال بسیار تاثیرگذار است. این جشنواره به زنده نگه داشتن این هنرها و حتی صدور آن به اقصی نقاط کشور و اجرا در مناسبت‌های خاص، کمک قابل توجهی خواهد کرد.
امیرحسین شفیعی نیز به عنوان دبیر اجرایی جشنواره در این نشست گفت: نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) از ۲۲ تا ۲۹ شهریورهمزمان با هفته‌ امامت و ولایت (عید سعید قربان تا عید غدیرخم) در محوطه‌ مجموعه تئاترشهر، مجتمع فرهنگی غدیر و مسجد آیت‌الله خامنه‌ای (واقع در حوزه هنری) و چند مسجد و حسینیه‌ دیگر برگزار خواهد شد. ۲۵ هنرمند پیشکسوت و جوان از تهران و ۱۴ هنرمند شهرستانی در این رویداد حضور دارند و جشنواره نیز به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد اما سه اثر از این رویداد به انتخاب استاد داوود فتحعلی بیگی به جشنواره‌ تئاتر آیینی- سنتی معرفی خواهند شد. همچنین در مراسم اختتامیه این جشنواره که در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار خواهد شد از کتاب«جرعه‌ای از غدیر؛ پنج مجلس‌نامه‌ علوی» به کوشش مهدی دریایی با موضوع غدیر رونمایی می‌شود.
شفیعی در پایان از برگزاری اجراهای ویژه‌ بانوان خبر داد و افزود: بانوان نقال در مجتمع فرهنگی غدیر، اجراهایی را ویژه‌ مخاطبان خانم به صحنه می‌برند. یکی از اهداف ما در برگزاری این جشنواره بیرون آوردن هنر نقالی و پرده‌خوانی از شکل موزه‌ای آن و طراوت بخشیدن به آن است. متاسفانه نقالان و پرده‌خوانان ما سال‌هاست که از حمایت ارگان و نهاد خاصی بی‌بهره‌اند و امید داریم با برگزاری این جشنواره بار دیگر این هنرها در کانون توجهات قرار گیرند و به جایگاه شایسته خود بازگردند.


برنامه‌های بنیاد بین المللی غدیر
مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر در نشست خبری با اعلام اینکه از 21 شهریور روز عرفه تا 30 شهریور روز عید سعید غدیر خم در کشور بنام دهه امامت و ولایت نامگذاری شده است گفت: در این دهه برنامه های متنوع دینی، فرهنگی، هنری و اجتماعی در سراسر کشور برگزار می شود.
حسین ظریف منش با اشاره جایگاه مهم غدیر در فرهنگ شیعی و اسلامی افزود:‌ غدیر و درس های آن منحصر به شیعه نیست بلکه متعلق به جهان اسلام و کل بشر است و ما باید تلاش کنیم تا بیش از پیش فرهنگ و معارف ناب امیرمومنان علی (ع) را به بشریت معرفی کنیم.
وی با تاکید برگسترش حضور مردم، استفاده از ظرفیت های نهادی فرهنگی و مردمی و غدیر محور وحدت جهان اسلام را از سیاست های برنامه های امسال دهه امامت و ولایت دانست و اضافه کرد: ترویج نهج البلاغه به عنوان کتاب زندگی، ترویج زیارت غدیریه امام هادی (ع) و خطبه غدیر و جامعه کبیره،‌ توجه به بعد حکومتی غدیربه عنوان نقطه عطف تاریخی و متعلق به بشریت دانستن واقعه غدیر از محورهای اصلی برنامه های این دهه است.
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی غدیر ، اثبات کارآمدی فلسفه‌ غدیر برای اداره‌ حکومت‌ها و مبانی فکری و سیاسی در اذهان ملت‌ها در برابر شبهات وهابی ها را از اهداف این دهه برشمرد و خاطرنشان کرد: برگزاری 110 عنوان برنامه در قالب جشن‌ و جشنواره‌های خطبه‌ غدیر در تهران  و 168 نقطه کشور، تجلیل از سادات، مراسم عمامه‌گذاری در حوزه‌های علمیه و برگزاری شب‌های شعر، اطعام بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در کشور، ‌توزیع نشریات و هدایا بین کودکان و بازسازی واقعه‌ غدیر در 122 شهر و استان از دیگر برنامه های دهه امامت و ولایت است.
ظریف ‌منش در ادامه با اشاره به نامگذاری روزهای این دهه گفت:یکشنبه 21 شهریور به نام "ولایت، معرفت، محبت- دوشنبه 22 شهریور به نام" بندگی، اطاعت و ولایت، سه شنبه 23 شهریور به نام ولایت، بصیرت، دشمن ستیزی – چهارشنبه 24 شهریور به نام ولایت، وحدت  اسلامی، اقتدار ملی – پنج شنبه 25 شهریور به نام ایثارو دفاع از حریم ولایت – جمعه26 شهریور به نام ولایت، مهدویت و عدالت – شنبه 27 شهریور همزمان با ولادت امام هادی (ع) به نام  ولایت، هدایت، عزت اسلامی – یکشنبه 28 شهریوربه نام ولایت، دین و سیاست- دوشنبه29 شهریور به نام قرآن و عترت دو میراث نبوت و سه شنبه 30 شهریور همزمان با عید غدیر به نام غدیر، امامت و ولایت نامگذاری شده است.
وی همچین برگزاری پنجمین جشنواره شعر غدیر در تهران، تجمع در جمکران و نور افشانی در 22 منطقه تهران و مراکز استان ها را از دیگر برنامه های این دهه اعلام کرد و گفت: در خارج از کشور نیز مجمع جهانی اهل بیت در 14 کشور برنامه های ویژه ای دارد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در 57 نمایندگی خارج از کشور برنامه ها مختلفی با همکاری بنیاد برگزار می کند.

برنامه های ویژه در برج میلاد
همزمان با عید سعید غدیر و در قالب برنامه‌های دهه امامت و ولایت، جشنواره تابستانی دهکده جوانی و همچنین نمایشگاه رنگ صلح با حضور هنرمندان در کنار شهروندان به پایان می رسد.
ویژه برنامه های دهه امامت و ولایت به صورت گسترده در برج میلاد از ابتدای عید سعید قربان (22 شهریور ماه) آغاز شد و همزمان با این روز نمایشگاه نقاشی رنگ صلح همزمان با روز جهانی صلح با حضور هنرمندان و آثاری از بازیگران سینما همچون آهو خردمند و حسین محجوبی نیز در کنار نقاشی های کودکان می درخشید.
در ادامه برنامه‌های دهه ولایت و امامت، همزمان با عید سعید غدیر قرار است جشنواره تابستانی دهکده جوانی برج میلاد که به مدت 62 شب با برنامه‌های مختلف و شاد میزبان شهروندان و جوانان بود، به کار خود پایان دهد.
مراسم اختتامیه این جشنواره دوشنبه 29 شهریورماه ساعت 9 صبح در مرکز همایش های برج میلاد تهران و با حضور گسترده شهروندان برگزار می شود. همچنین قرار است به مناسبت عید امامت و ولایت مراسم ویژه نورافشانی ساعت21 همان شب در برج میلاد تهران برگزار شود.
یکی دیگر از ویژه برنامه های دهه ولایت و امامت برگزاری زیارت عاشورا ویژه سادات جوان است که این مراسم امشب (شنبه 27 شهریور) ماه با حضور گروهی از جوانان سید در گنبد آسمان برج میلاد تهران برگزار می شود و به همین مناسبت زیارت عاشورا نیز توسط آنها قرائت خواهد شد.

برگزاری نشستهای تخصصی "غدیرشناسی" در روز پنج شنبه 25 و جمعه 26 شهریور ماه با حضور استادان رائفی پور و تقی پور در قالب جشنواره دهکده جوانی، آذین بندی و چراغانی بسیار ویژه و همچنین برپایی استیج شاد و هنری برای مخاطبان جشنواره دهکده جوانی به ویژه در ایام دهه ولایت و امامت،خلق آثار تجسمی با موضوع امام علی (ع) توسط هنرمندان در محوطه برج میلاد از دیگر برنامه‌های این دهه  بود.