پایگاه خبری تحلیلی صنایع دستی، فرهنگ و هنر

در گرمای شهریور به کجا سفر کنیم?

با توجه به گرمای شهریور ماه و همچنین به پایان رسیدن تعطیلات تابستانه تیم خبرگزاری کیمیا رسانه سفر به چند مکان خنک رو به شما پیشنهاد میدهد.

سفر به ساتیاری، روستایی پلکانی در کرمانشاه
روستای ساتیاری یکی از روستاهای منطقه اورامانات در استان کرمانشاه محسوب می‌شود و دارای مردمانی بسیار مهربان و مهمان دوست می باشد.

این روستای زیبا که به بهشت ایران معروف است آب و هوایی 4 فصل دارد. ساکنان این منطقه اغلب دامدار هستند و همچون دیگر مناطق کردنشین، همواره با لباس محلی کردی تردد می‌کنند.
دامنه‌های روستا در فصل بهار پر از درختان متنوع و در زمستان سفیدپوش است و همین ویژگی آن را محبوب گردشگران کرده است.

مسیر دستیابی به روستای ساتیاری
این روستا در ۲۵ کیلومتری شهر پاوه در استان کرمانشاه است. در مسیر راه کرمانشاه به پاوه و حدود ۱۲۵ کیلومتر بعد از کرمانشاه باید دو راهی به سمت منطقه بایگان را در سمت چپ جاده دنبال کنید تا به روستای ساتیاری برسید.


سفر به آبشار زردلیمه، چهارمحال بختیاری
در میان رشته‌کوه‌های زاگرس و در استان چهارمحال بختیاری، یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران قرار دارد. اردل، نام شهری در استان چهارمحال بختیاری است که در مرکز شهرستانی به همین نام واقع‌شده است. این شهر کوچک با 10 هزار نفر جمعیت با مرکز استان یعنی شهرکرد، حدود 80 کیلومتر فاصله دارد. بهترین فصل برای رفتن به این منطقه بهار و تابستان است.
علاوه بر آبشار، در این منطقه پل طبیعی خداآفرین، رودخانه بازیافت، چشمه‌های طبیعی، ایل راه باستانی و سنگ حجاری 6 هزارساله قابل‌ مشاهده است.

 

مسیر دستیابی به آبشار زردلیمه
در استان چهارمحال و بختیاری به سمت شهرستان اردل بروید. از آنجا به سمت غرب و نزدیکی خوزستان (منطقه دیناران) و بعد از روستای گزستان به سمت دره زردلیمه و آبشار می‌روید. برای رفتن به آبشار زرد لیمه می‌بایست حدود 15 الی 20 کیلومتر در جنگل پیاده‌روی کنید.


‌جنگل دالخانی در رامسر
جنگل دالخانی، جنگلی زیبا و نیمه کوهستانی است که در روستای دالخانی قرار دارد. وجود مه غلیظ دل‌انگیز و مراتع سرسبز موجب شده دالخانی در میان طرفداران به دالان بهشت معروف شود.
این جنگل زیبا به دلیل مرتفع بودن برای علاقه‌مندان کوهنوردی مکان مناسبی است. در جنگل دالخانی اتاق یا ویلا وجود ندارد و تا چشم کار می‌کند درخت می‌بینید. اما اگر مسیر جنگل دالخانی را تا انتها پیش بروید به دشت‌های وسیع و سرسبزی همچون روستای گرسماسر و ییلاق جنت رودبار می‌رسید که در این مناطق می‌توانید اتاق یا ویلایی را اجاره کنید؛ گزینه بعدی این است که برای اقامت به رامسر برگردید. در آنجا با هر بودجه‌ای از هتل‌آپارتمان تا متل و هتل لوکس اجاره نمایید. به دلیل وجود حیواناتی مثل سگ و شغال بهتر است از چادرهای مسافرتی استفاده نکنید.
این روستا یکی از مناطق خوش آب‌وهوا و خنک به‌خصوص در هوای گرم تابستان است؛ چنانچه در دمای 41 درجه تهران، دمای هوا در این روستا 24 درجه سانتی‌گراد است.

 

مسیر دستیابی به جنگل دالخانی
سرراست‌ترین مسیر برای رفتن به این جنگل شهر رامسر است. پس از اینکه به شهر رامسر رسیدید به جاده رامسر به تنکابن وارد شوید، بعد از طی مسافتی ۷ کیلومتری به سه‌راهی جنت رودبار بروید؛ با گذراندن مسافتی حدود ۲۲ کیلومتر به جنگل دالخانی می‌رسید.


گردنه حیران
در مسیر آستارا به نمین اردبیل جاده زیبا و سرسبزی به طول 35 کیلومتر وجود دارد. گردنه حیران از یک طرف مشرف به کوه ‌های پوشیده از جنگل ‌های انبوه است و از طرف دیگر جنگل‌های کشور آذربایجان را می‌بینید. این منطقه در هر فصلی قشنگی‌های خاص خودش را دارد اما بهترین فصل سفر از اواسط اردیبهشت تا آخر شهریورماه است. دمای هوای این منطقه در گرمای جان‌سوز بقیه شهرها 22 درجه در روز و 12 درجه سانتی‌گراد در شب است.
برای اقامت می‌توان روی اجاره خانه‌های محلی و ویلا در این ناحیه حساب کرد و هم می‌توان به اردبیل و یا آستارا رفت و شب را در یکی از هتل‌های این دو شهر گذراند.

 

مسیر دستیابی به گردنه حیران
چه مسافر اردبیل باشید و چه مسافر شهرهای غربی استان گیلان، سفر کردن به این منطقه برایتان راحت خواهد بود. فاصله بین اردبیل تا گردنه حیرانِ آستارا، 44 دقیقه است. اگر مبدا حرکتتان تهران است، حدود 632 کیلومتر یعنی 7 ساعت و نیم با این جاذبه دیدنی فاصله‌ دارید. برای حرکت از سمت تهران باید به سمت اتوبان قزوین-رشت بروید و بعد از آن با کمک تابلوهای راهنمایی به سمت آستارا حرکت کنید.