پایگاه خبری تحلیلی صنایع دستی، فرهنگ و هنر

نوروز با مدیریت ایران ثبت جهانى شد

نوروز با مدیریت ایران ثبت جهانى شد

در یازدهمین جلسه میراث ناملموس یونسکو، پرونده چند ملیتی “نوروز” به عنوان نماد خرد، امید و اعتدال با مشارکت ١٢ کشور و با مدیریت ایران ثبت جهانی شد.

پرونده چند ملیتی "نوروز"

به گزارش کیمیا رسانه به نقل از روابط عمومی میراث آریا، در این اجلاس که محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نمایندگی از ایران حضور دارد، پرونده چند ملیتی نوروزکه با مشارکت ١٢ کشور و با مدیریت ایران جزو بزرگترین و کهن ترین میراث ناملموس جهان است در یونسکو ثبت شد.

او همچنین اظهار کرد: در روز چهارشنبه، ۱۰ آذرماه پس از ثبت شدن پرونده چند ملیتی نوروز، اشعاری درباره نوروز در سالن اجلاس طنین‌انداز شد: «ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی / از این باد ار مدد خواهی، چراغ دل برافروزی» از شاعر بزرگ پارسی حافظ شیرازی و همچنین اشعاری مانند «چون ابر به نوروز رخ لاله بشست / برخیز و بجام باده کن عزم درست/ کاین سبزه که امروز تماشاگه توست/ فردا همه از خاک تو برخواهد» از خیام شاعر بزرگ پارسی در این اجلاس قرائت شد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگى کشور، پس از اعلام ثبت نوروز خطابه ى خود را با شعر حافظ آغاز کرد و گفت: نوروز در یک کلام تجلى خردورزى و اعتدال و امید به زندگى است.

هم چنین گفتنی است، احمد جلالى سفیر ایران در یونسکو و رئیس هیأت نمایندگان ایران در اجلای جهانى میراث ناملموس در اهمیت نوروز و پیام نوروز به ایراد سخن پرداخت.

یادآور می شود، هیأت نمایندگى ایران متشکل است از احمد جلالى، محمدحسن طالبیان، فرهاد نظرى، مینا عمیدزاده، شروین گودرزى، شبان میرشکرایی

نمایندگان کشورهاى قزاقستان و هند از مدیریت ایران در پرونده نوروز قدردانى کردند.